Inginer de sistem în informatică - Specialist baze de date Full-time Job

Actualizat la 27-01-2121     Instituții publice   Chisinau     54 vizualizări
Detalii despre job

Context:
Serviciul Național Unic pentru Apelurile de Urgență 112 este autoritatea publică în Republica Moldova responsabilă în gestionarea Sistemului Informatic Automatizat 112 (SIA112) de primire și gestionarea a cazurilor de urgență. SIA112 formează Registrul de Stat al apelurilor de urgență și este un sistem critic de înaltă disponibilitate.
Responsabilități:

Pregătirea şi eliberarea informaţiei din Banca Centrala de Date (BCD) sub formă de dări de seamă analitice şi statistice, liste, grafice, diagrame;
Colectarea și prelucrarea datelor în scopul elaborării unor rapoarte periodice, prestabilite;
Creare rapoarte noi, optimizarea rapoartelor existente;
Participarea activă la dezvoltarea soluțiilor actuale de prelucrare a datelor și raportare în scopul îmbunătățirii calității și timpilor de realizare a analizelor, prin utilizarea metodelor de statistică matematică, implementarea unor noi instrumente de colectare și analiză a datelor;
Automatizarea proceselor;
Dezvoltarea de soluții de analiză a datelor stocate în SIA112 (BigData);
Scripting în MS SQL, MySQL;
Crearea de rapoarte în Visual Studio și SAP Crystal Reports;
Efectuarea controlului și prelucrarea informației stocate în BCD a Serviciului 112;
Asigurarea controlului logic a informației, conform cerințelor actelor normative;

Condițiile pentru ocuparea funcției vacante:
1. Cerințe de bază:
1.1. Deținerea cetățeniei Republicii Moldova;
1.2. Studii: universitare/post universitare în domeniul tehnologiilor informaționale sau domeniilor conexe;
1.3. Cunoașterea obligatorie a limbii engleză cel puțin de înțelegere a documentației tehnice;
1.4. Dispunerea de capacitate deplină de exercițiu;
1.5. Nu a împlinit vârsta necesară obținerii dreptului la pensie pentru limită de vârstă;
2. Cunoștințe:
2.1. Gestionare a bazelor de date (MS-SQL, Oracle, PG-SQL etc.);
2.2. Cunoștințe avansate în lucrul cu baze de date SQL (T-SQL, PL/SQL) sau NoSQL;
2.3. Cunoștințe de Reporting Services;
2.4. Auto-organizare, gestionarea timpului și a priorităților de lucru;
2.5. Atenție maximă la detalii și abilități analitice;
2.6. Este binevenită experiența în domeniul limbajelor OOP, cum ar fi С#, Java;
3. Condiții:
3.1 Posibilitatea de a dezvolta abilitați de gestionare a soluțiilor de infrastructură critică și de importanță statală;
3.2 Posibilitate de a dezvolta cunoștințe în analiza masivelor de date(Big Data)
3.3 Oportunități bune pentru creșterea carierei și dezvoltarea profesională;
3.4 Condiții de lucru confortabile și o atmosferă de lucru plăcută;
3.5 Salariu competitiv, cu ajustare anuală;
3.6 Angajaților li se oferă sporuri pentru vechime în muncă, intensitate și calificare înaltă.
CV-ul și întrebările suplimentare pot fi adresate la adresa de e-mail: [email protected] menționând postul pentru care aplică (Inginer de sistem în informatică – Specialist baze de date) E-mail: [email protected]

Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112 activează în beneficiul public, și are menirea să asigure în mod unitar, profesionist, apărarea vieții și sănătății populației pe întreg teritoriul Republicii Moldova, prin utilizarea unui număr unic pentru apelurile de urgență 112 și utilizarea eficientă a capacităților infrastructurii de comunicații electronice moderne și a resurselor informaționale.
Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112 a devenit operațional în Republica Moldova în iulie 2018. Numărul 112 este gratuit şi poate fi apelat 24 din 24 de ore, de pe orice telefon fix sau mobil în Moldova şi întreaga Uniune Europeană.

Inginer de sistem în informatică - Specialist baze de date