Inginer de sistem în informatică - Microsoft SQL Server DBA Full-time Job

Actualizat la 27-01-2121     Instituții publice   Chisinau     36 vizualizări
Detalii despre job

Context:
Serviciul Național Unic pentru Apelurile de Urgență 112 este autoritatea publică în Republica Moldova responsabilă în gestionarea Sistemului Informatic Automatizat 112 (SIA112) de primire și gestionarea a cazurilor de urgență. SIA112 formează Registrul de Stat al apelurilor de urgență și este un sistem critic de înaltă disponibilitate.
Responsabilități:

Administrarea și mentenanța nucleului Băncii Centrale de Date (BCD) al SIA 112;
Monitorizarea indicatorilor de performanță ai BCD;
Realizarea copiilor de rezerva / restabilire a bazelor de date;
Examinarea, sistematizarea și soluționarea erorilor depistate în procesul de stocare a informației în BCD;
Asigurarea controlului logic a informaţiei conform cerinţelor actelor normative;

Condițiile pentru ocuparea funcției vacante:
1. Cerințe de bază:
1.1. Deținerea cetățeniei Republicii Moldova;
1.2. Studii: universitare/post universitare în domeniul tehnologiilor informaționale sau domeniilor conexe;
1.3. Cunoașterea obligatorie a limbii engleză cel puțin de înțelegere a documentației tehnice;
1.4. Dispunerea de capacitate deplină de exercițiu;
1.5. Nu a împlinit vârsta necesară obținerii dreptului la pensie pentru limită de vârstă;
2. Cunoștințe:
2.1. Administrarea bazelor de date (MS-SQL, Oracle, PG-SQL etc.);

Instalare și configurare SQL Server
Creare și gestionare baze de date
Implementare și asigurare suport (Log Shipping, Mirroring, Replication, Clustering)
Creare și implementare strategii de Backup / Recovery ( database backups, transaction logs backups)
Securitatea SQL
Replicarea
Alerte SQL Server
Scripturi T-SQL
Monitorizare și depanare a problemelor în performanțele SQL Server-ului

3. Condiții:
3.1 Posibilitatea de a dezvolta abilități de gestionare a soluțiilor de infrastructură critică și de importanță statală;
3.2 Posibilitatea de a dezvolta cunoștințe în analiza masivelor de date (Big Data);
3.3 Oportunități bune pentru creșterea carierei și dezvoltarea profesională;
3.4 Condiții de lucru confortabile și o atmosferă de lucru plăcută;
3.5 Salariu competitiv, cu ajustare anuală;
3.6 Angajaților li se oferă sporuri pentru vechime în muncă, intensitate și calificare înaltă.
CV-ul și întrebările suplimentare pot fi adresate la adresa de e-mail: [email protected] , menționând postul pentru care aplică (Inginer de sistem în informatică – Microsoft SQL Server DBA) E-mail: [email protected]

Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112 activează în beneficiul public, și are menirea să asigure în mod unitar, profesionist, apărarea vieții și sănătății populației pe întreg teritoriul Republicii Moldova, prin utilizarea unui număr unic pentru apelurile de urgență 112 și utilizarea eficientă a capacităților infrastructurii de comunicații electronice moderne și a resurselor informaționale.
Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112 a devenit operațional în Republica Moldova în iulie 2018. Numărul 112 este gratuit şi poate fi apelat 24 din 24 de ore, de pe orice telefon fix sau mobil în Moldova şi întreaga Uniune Europeană.

Inginer de sistem în informatică - Microsoft SQL Server DBA