Expert în domeniul pieței de capital Full-time Job

4 weeks ago Contabilitate și Finanțe Chisinau   157 vizualizări

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare angajează expert în domeniul pieței de capital

Profilul candidatului:

· studii superioarefinalizate în domeniul juridic sau economic;

· cunoașterealegislației Republicii Moldova în domeniul pieței de capital, societăților peacțiuni și relațiilor corporative;

· abilități deautoinstruire și perfecționare profesională;

· cunoștințeavansate de utilizare a PC și Microsoft Office;

· abilități decomunicare și interacțiune cu publicul;

· responsabilitate,integritate și etică profesională.

Atribuțiile principale:

· interacțiune cuclientela companiei;

· acordareaserviciilor pentru emitenții, deținătorii de valori mobiliare, societăți deinvestiții și bănci;

· pregătirea documentelorpentru efectuarea operațiunilor cu valori mobiliare;

· prezentarearapoartelor privind operațiunile cu valori mobiliare;

· introducereadatelor în sistemele informaționale ale companiei.

Va constitui un avantaj:

· experiență demuncă în domeniul solicitat;

· experiență deactivitate în instituții financiare bancare sau nebancare;

· cunoștințeavansate în domeniul pieței de capital.

Persoaneleinteresate sunt invitate să expedieze o scrisoare de interes și CV-ul la adresa [email protected] . Vor ficontactate doar persoanele selectate.

Desprecompanie. DepozitarulCentral Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și desfășoarăactivități de evidență, depozitare și decontare a valorilor mobiliare.

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și urmează să devină singura instituție din Republica Moldova care va desfășura activități de evidență, depozitare și decontare a valorilor mobiliare.