Contabil Full-time Job

6 months ago Contabilitate și Finanțe Chisinau   754 vizualizări

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare angajează un colaborator în funcția de contabil.

Profilul candidatului:

  • studii superioare finalizate în domeniul financiar-contabil;
  • cunoașterea legislației Republicii Moldova în domeniul contabil, cunoașterea IFRS va constitui un avantaj;
  • experiență de muncă de cel puțin 1an;
  • abilități de autoinstruire și perfecționare profesională;
  • cunoștințe avansate de utilizare a produsului program Universalal Accounting (UNA), PC și Microsoft Office;
  • abilități de comunicare și interacțiune cu clienții și furnizorii;
  • responsabilitate, integritate și etică profesională.

Atribuțiile principale:

· efectuarea operaţiilor de casă şi bancă;

· evidenţa și eliberarea facturilor fiscale;

· evidenţa debitorilor şi creditorilor;

· efectuarea inventarierilor planificate și inopinate ale elementelor patrimoniale deținute de DCU;

· întocmirea și prezentarea oportună, completă și corectă a documentelor primare, a registrelor contabile;

· întocmirea situațiilor financiare periodice, rapoartelor și dărilor de seamă fiscale, contabile,statistice;

· prezentarea informației operative privind evidența patrimoniului și operațiunilor;

· participarea la efectuarea analizei economice a activității economico-financiare.

Despre companie. Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și urmează să devină singura instituție din Republica Moldova care va desfășura activități de evidență, depozitare șidecontare a valorilor mobiliare.

Persoanele interesate sunt invitate să expedieze oscrisoare de interes și CV-ul la adresa:

[email protected]. Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și urmează să devină singura instituție din Republica Moldova care va desfășura activități de evidență, depozitare și decontare a valorilor mobiliare.